Sauna - miejsce dla ciała i duszy
Historia saunowania oraz rodzaje saun.

Czy sauna jest dla mnie?

Sauna to znany od wieków sposób na poprawę zdrowia jak również relaks i wypoczynek. Korzystanie z niej może nam przynieść wiele korzyści. Ciepło sauny przyspiesza metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn i produktów przemiany materii wydalanych wraz z potem. Zmniejsza bóle mięśni, zakwasy, przynosi ulgę przy naciągniętych ścięgnach, więc jest idealna dla sportowców i osób z tego rodzaju dolegliwościami. Poprawia wygląd skóry działając na nią oczyszczająco i wygładzająco, poprawia ukrwienie całego organizmu, mobilizuje układ immunologiczny poprzez naprzemienne ogrzewanie i schładzanie ciała, a także pomaga w wentylacji i oczyszczeniu płuc więc jest wskazana przy początkach drobnych przeziębień.

Tak wygląda skompresowana maseczka do twarzy przed użyciem
Sauna wskazana jest zarówno dla osób aktywnych, które chcą się odprężyć po treningu jak i dla osób szukających wytchnienia i wyciszenia.

Wysoka temperatura wpływa dobroczynnie również na naszą psychikę, w saunie możemy się odprężyć, nabrać dystansu i zrelaksować. Wytwarzają się również endorfiny, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Sauna zalecana jest dla również dla seniorów, ponieważ przynosi ulgę w wielu dolegliwościach i wspomaga siły witalne. Dodatkowo stanowi świetne miejsce spotkań i służy budowaniu relacji.

Niekiedy jednak trzeba ostrożnie korzystać z dobrodziejstw ciepłolecznictwa, a nawet całkowicie zrezygnować z sauny.

Do przeciwwskazań zaliczyć można:

 • poważne uszkodzenia serca i naczyń,

 • nieustabilizowaną chorobę wieńcową,

 • zaburzenia krążenia mózgowego,

 • zaburzenia krzepnięcia,

 • ostre choroby infekcyjne i zakaźne,

 • obecność w organizmie wirusa HIV,

 • nadczynność tarczycy,

 • nieustabilizowaną cukrzycę,

 • jaskre,

 • choroby skóry (szczególnie o przebiegu ropnym, z owrzodzeniami)

 • niektóre choroby psychiczne,

 • choroby nowotworowe do 5 lat od wyleczenia,

 • niektóre choroby układu nerwowego (np. padaczka),

 • ciąże,

 • ostre stany reumatyczne,

 • infekcje górnych dróg oddechowych: przeziębienie, grypa, ostry stan astmatyczny,

 • gorączke,

 • bardzo młody wiek (małe dzieci).

Zdjęcie sauny

Od początku. Sauna, a łaźnia.

Choć zarówno sauna jak i łaźnia mają na celu oczyszczenie, regenerację i wzmocnienie organizmu różnią się między sobą zarówno sposobem stosowania, warunkami panującymi w ich pomieszczeniach, budowie, jak i atmosferą.

Przez długi czas wierzono, że kolebką sauny jest Finlandia, zresztą słowo “sauna” wywodzi się z fińskiego i oznacza kąpiel w gorącym, parnym powietrzu, lub pomieszczenie, w którym się ona odbywa. Pradziadowie współczesnych Finów zamieszkiwali jamy wykopane w ziemi, których centralne miejsce zajmowało palenisko.To tam, ponad dwa tysiące lat temu, zaczęto stosować metodę uzyskiwania pary, polewając nagrzane w palenisku kamienie wodą lub przesypując je śniegiem. Dzięki temu srogie zimno nie było dla nich aż tak dotkliwe. Obecnie uznaje się, że pierwsze ślady saunowania pochodzą sprzed 2500 lat i wiążą się ze Scytami, którzy urządzali ciepłe kąpiele w namiotach.

Zdjęcie sauny w zimie

Sauna dla Finów miała związek z przetrwaniem w trudnych warunkach, dodawała im hartu i wzmacniała ich zarówno na ciele jak i na duchu.

Łaźnia parowa kojarzy się z Rzymianami i Turkami, często łaźnie nazywa się rzymskimi lub tureckimi. Rozpowszechniły się w Rzymie w I w.p.n.e. a ich funkcja oprócz higienicznej i prozdrowotnej rozszerzyła się również na funkcję socjalną. Łaźnie były całym kompleksem pomieszczeń i basenów. Oprócz kąpieli korzystano na ich terenie z masaży do których używano różnych olejków, znajdowały się tam również baseny z ciepłą, gorącą i zimną wodą jak również sale do wypoczynku. Jednak nie poprzestawać na tym. W skład kompleksu wchodziły często boiska, sale gimnastyczne, stadiony, sale do gry w kości, biblioteki, pokoje muzyczne, bufety tworząc wspólnie tzw. Termy.

W starożytności łaźnie rzymskie były często bogato zdobione i służyły za miejsce relaksu i spotkań stanowiąc niejako centrum życia publicznego.

Termy służyły jako centrum spotkań, relaksu i odpoczynku i stanowiły niejako centrum życia socjalnego starożytnych. Termy były często bogato zdobione, na ścianach królował marmur, a posadzki dekorowane były kolorowymi mozaikami. Często na terenie term zakładano ogrody, by móc wypoczywać wśród zieleni.

termy

Różnice między sauną parową a łaźnią

Współcześnie, mimo, że można spotkać się z naprzemiennym używaniem określeń łaźnia i sauna parowa, są to zupełnie różne pomieszczenia zarówno pod względem budowy jak i warunków w nich panujących. Głównymi różnicami pomiędzy łaźnią parową, a sauną mokrą jest wilgotność powietrza, panująca w środku temperatura jak również materiały z których są zbudowane. W saunach parowych wilgotność powietrza jest niższa i utrzymuje się w granicach 65%, natomiast temperatura jest nieco wyższa i oscyluje w okolicy 65°C. Również sposób wytwarzania pary jest inny. W łaźni używa się generatora pary, który należy polewać wodą, natomiast w saunie mokrej stosuje się mocno zaawansowany technologicznie parownik. Również materiały, które są zastosowane w łaźni rzymskiej, a w saunie mokrej są inne. Podczas gdy ta pierwsza wykończona jest często ceramiką, w saunie stosuje się odpowiedni rodzaj drewna.

Łaźnia parowa (tzw. łaźnia rzymska)

W łaźni parowej, w odróżnieniu od sauny fińskiej, występuje wysoka, 100% wilgotność powietrza, natomiast temperatura jest stosunkowo niska (około 45°C - 55°C). Pomieszczenie łaźni parowej całe wyłożone jest płytkami ceramicznymi, lub innymi materiałami odpornymi na wysoką wilgotność (np. hartowane szkło). Łaźnia parowa nie posiada pieca, a generator pary, który należy polać wodą w celu utrzymania odpowiedniej ilości pary wodnej w łaźni. Dzięki niższej temperaturze panującej w łaźni parowej można w niej przebywać nieco dłużej niż w rozgrzanej saunie fińskiej i korzystać z niej codziennie. Para wodna otwiera pory i dogłębnie nawilża skórę, poprawiając jej napięcie i nawodnienie. Świetnym pomysłem jest zabranie ze sobą do łaźni rzymskiej rękawicy peelingującej gdyż para wodna pomaga w usunięciu martwego naskórka. Po wyjściu z łaźni nasza skóra jest gładka i zauważalnie bardziej odmłodzona i nawilżona. Para wodna działa również jak inhalacja dla dróg oddechowych, warto używać olejków eterycznych, które wspomagają proces inhalacji, jak również pomagają się odprężyć.

Rodzaje saun.

Wyróżnia się cztery główne typy saun ze względu na źródło wytwarzania ciepła i wilgoci:

 1. parowa (tzw. łaźnia),

 2. sucha (fińska),

 3. mokra,

 4. na podczerwień (infrared).

Oprócz tego można spotkać sauny urozmaicone prozdrowotnymi i relaksującymi elementami takie jak:

 1. sauna solna (z blokami soli umieszczonych w ścianach),

 2. biosauna,

 3. caldarium (w których wykorzystuje się olejki eteryczne i kolorowe oświetlenie do aromaterapii i koloroterapii),

 4. sauna ziołowa (wykorzystuje się w niej napary z ziół lub olejki eteryczne rozpylane wraz z parą wodną),

 5. łaźnia sucha szafkowa,

 6. bania ruska,

 7. sauna kamienna.

Sauna z widokiem na góry

Każdy rodzaj sauny wpływa dobroczynnie na ciało, zmniejsza zmęczenie po wysiłku i wspomaga regenerację. Jednak różne warunki panujące w różnych typacha sauny ma nieco inne działanie na organizm.

Warto dać szansę saunie nawet jeśli nie jest się zwolennikiem wysokich temperatur. Różne rodzaje saun przekonają do siebie sceptyków.

Sauna Parowa

Sauna parowa ma stosunkową niską temperaturę, od 40°C-60°C, przy utrzymaniu w pomieszczeniu dość wysokiej wilgotności powietrza (od 65%).

Sauna fińska

Sauna fińska

Sauna fińska, zwana również szwedzką lub suchą, jest znana w Finlandii od 2000 lat i występuje w ponad 90% fińskich domów. Służy głównie oczyszczeniu i wzmocnieniu organizmu. Charakteryzuje się najwyższą temperaturą (od 80°C do nawet 120°C) i najniższą wilgotnością (około 10%). Najczęściej jej wnętrze wykonane lub wyłożone jest drewnem, jej sercem jest piec, który ogrzewa kamienie jak również siedziska. W zależności od samopoczucia i stanu zdrowia spędza się w niej od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie skóra potrafi nagrzać się do 40° C a temperatura organizmu wzrosnąć o jeden stopień. Zwiększa się przepływ krwi, naczynia krwionośne rozszerzają się jak również przyspiesza praca serca. Pory rozszerzają się, organizm wydziela pot, a wraz z nim wydostają się różne toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Zwiększona temperatura pobudza układ odpornościowy odblokowane również zostają gruczoły łojowe, co pomaga w regulacji wydzielania sebum. Po wyjściu z sauny należy się schłodzić. Zimno zamyka rozszerzone naczynia krwionośne i przywraca organizmowi jego właściwą temperaturę po przegrzaniu w saunie. Schładzać organizm należy stopniowo, zaczynając od dłoni i stóp, następnie należy polać zimną wodą kark, tułów i opłukać twarzy. Następnie możemy skorzystać z zimnego prysznicu lub zanurzyć się w zimnym basenie, rzece czy jeziorze. Schładzać organizm należy ostrożnie by nie doprowadzić do szoku termicznego. Należy również zadbać o nawodnienie organizmu.

Działanie naprzemiennie ciepłymi i zimnymi bodźcami na organizm zmusza go do wysiłku termoregulacyjnego i pobudza różne procesy, które są dobroczynne dla naszego organizmu. Należy jednak stosować saunę z pewną ostrożnością, zwracając uwagę na to jak się czujemy. Nie powinno się korzystać z sauny fińskiej częściej niż trzy razy w tygodniu.

Sauna mokra

Charakterystyczne dla sauny mokrej jest duża wilgotność powietrza (od 20 do 90%) przy umiarkowanej jak na sauny temperaturze, która nie przekracza 65°C. Dzięki warunkom w niej panującym, sauna mokra jest przyjaźniejsza dla naszego organizmu od sauny fińskiej. Parę wodną uzyskuje się poprzez polewanie wodą rozgrzanych kamieni. Momentalnie zwiększa to również temperaturę w saunie.

Sauna na podczerwień (infrared)

Sauna infrared to nowoczesny typ sauny, która ogrzewana jest promieniami podczerwonymi. Promieniowanie podczerwone jest jak najbardziej bezpieczne dla zdrowia, to ten rodzaj promieniowania, który wykorzystuje się do ogrzewania noworodków w inkubatorach.

Promieniowanie podczerwone wnika bezpośrednio w ciało nawet na 4-6 cm. dzięki czemu realnie poprawia zdrowie jak i wygląd. Temperatura w saunie na podczerwień nie przekracza 65°C, a w kabinie należy przebywać co najmniej pół godziny. Z sauny tego typu można korzystać praktycznie codziennie z dużą korzyścią dla zdrowia.

Zdjęcie sauny

Wstęp do saunowania.

Pierwsze kroki w saunarium. Czego się spodziewać?

Jeśli zdecydowaliśmy się na odwiedziny sauny po raz pierwszy na pewno zastanawiamy się co ze sobą zabrać oraz czego możemy się spodziewać. Po pierwsze nie powinna nas szokować nagość innych osób w takim miejscu. Sami oczywiście nie musimy się rozbierać jeśli nie czujemy się komfortowo. Wystarczy owinąć się szczelnie ręcznikiem (istnieją ręczniki specjalnie dedykowane do sauny, z rzepą, dzięki czemu mamy pewność, że nie spadną przy ruchu) lub nałożyć na siebie bawełniane pareo. Często na saunę można wejść w stroju kąpielowym jednak ze względów higienicznych nie jest to zalecane. Nie można w stroju wchodzić do saun parowych. Na wielu obiektach, które cenią sobie zasady poprawnego saunowania stroje są całkowicie zakazane.

Saunowanie - pierwsze kroki

Warto sprawdzić wybrane saunarium i jego podejście do poprawnego saunowania pod tym linkiem: http://www.polskietowarzystwosaunowe.pl/saunaria/obiekty-w-polsce

Aby poprawnie korzystać z sauny należy poznać ogólnie przyjęte zasad dotyczących zachowania się na saunie i właściwego saunowania.

Często w dużych obiektach saunowych są pojedyncze dni w tygodniu przeznaczone tylko dla pań. Jeśli jest się kobietą warto wybrać taki dzień, jest to zazwyczaj mniej krępujące przeżycie jak na pierwszą wizytę w saunie. Ważne jest żeby cieszyć się z uroków saunowania, onieśmielenie nagością innych osób szybko nam przejdzie gdy zaczniemy dostrzegać korzyści płynące z korzystania z sauny. Sauna to miejsce azylu, w którym mamy się czuć zrelaksowani.

Co warto i trzeba ze sobą zabrać?

Idąc na saunę należy zabrać ze sobą kilka rzeczy:

 1. Co najmniej dwa ręczniki - jeden do leżenia/siedzenia na nim, drugi do wycierania się po prysznicu lub/i owijania swojego ciała.

 2. Wodę lub napój - w trakcie saunowania tracimy dużo wody wraz z potem, należ uzupełnić jej poziom żeby się nie odwodnić. Warto pomyśleć o różnych naparach, najlepiej schłodzonych.

 3. Klapki - należy mieć ze sobą ten rodzaj obuwia zmiennego aby przemieszczać się swobodnie po obiekcie.

 4. Szampon do włosów, żel pod prysznic itp.

Saunowanie - pierwsze kroki

Co dodatkowo warto zabrać:

 1. Peeling - Warto wzmocnić efekt sauny na naszej skórze. Peelingów używamy podczas prysznicu.

 2. Czapkę do sauny - zabezpiecza naszą głowę przed przegrzaniem a także chroni nasze włosy.

 3. Szlafrok, bawełniane pareo, kilt - szlafrok przydaje się głównie zimą, zwłaszcza gdy obiekt, z którego korzystamy posiada pokoje saunowe poza głównym budynkiem, np. w ogrodzie i trzeba do nich przejść przez ogród. Pareo natomiast pozwoli nam wygodnie saunować w komfortowych dla nas warunkach.

 4. Żel aloesowy, olejki - żel aloesowy świetnie nawilża skórę a także włosy, warto go używać w celu zabezpieczeniu włośów przed przegrzaniem gdy wchodzimy do sauny. W przeciwieństwie do niektórych olejków nie zostawia tłustego filmu na włosach.

 5. Maseczki, kremy - warto wykorzystać saunę w pełni. Dzięki działaniu wysokiej temperatury na naszą skórę pory otwierają się i oczyszczają. Warto wzmocnić efekt oczyszczenia odpowiednią maseczką na twarz. Nikogo nie zdziwi nasz widok na leżaku w części wypoczynkowej sauny z szarą glinką na twarzy. Po takim oczyszczeniu skóry warto zadbać o jej właściwe nawilżenie i odżywienie. Skóra będzie wręcz piła wszelkie kremy i sera, które na w nią delikatnie wklepiemy. A sam produkt wniknie głębiej w skórę niż zazwyczaj.

 6. Rękawica do peelingu - idealna do użycia w saunie parowej. Dzięki masażowi taką rękawicą poprawimy krążenie oraz pozbędziemy się martwego naskórka, co wzmocni efekt sauny parowej na naszą skórę. Dodatkowo nie można korzystać z peelingów czy kremów w trakcie korzystania z sauny ze względów higienicznych i aby nie przeszkadzać innym (nie każdy lubi wszelkie zapachy), więc jest to wyjście idealne.

 7. Drobną przekąskę - na saunie możemy spędzić parę godzin, możemy zgłodnieć. Często w ofercie dużych obiektów saunowych jest punkt gastronomiczny

 8. Ulubioną książkę - gdy na obiekcie znajduje się miejsce wypoczynku, lub co lepsze ogród, warto zrelaksować się przy ulubionej lekturze.

 9. Preparat do dezynfekcji stóp - jak w przypadku basenu, również na saunie należy chronić swoje stopy.

Oczywiście po pierwszej wizycie w saunarium sami stworzymy swoją listę rzeczy do zabrania na saunę. Wygodnym sposobem na przechowywanie i przenoszenie tych wszystkich skarbów jest np. plecak sznurkowy, który jest lekki i pojemny, a nie zajmuje dużo miejsca.

Warto na saunę zabrać ulubiony kosmetyk. Jeszcze lepiej gdy możemy go stosować na wiele sposobów w naszej pielęgnacji.

Co zabrać do sauny

Jeśli nie lubimy nosić ze sobą zbyt wielu rzeczy warto skierować swoją uwagę na kosmetyki, które mogą zastąpić kilka produktów. Świetnie spisuje się na saunie Colaceum, które składa się z samych naturalnych olejów, wosku pszczelego oraz kolagenu naturalnego. Można używać go na całą skórę łącznie z twarzą (o ile któryś składnik nie działa na naszą cerę zapychająco), paznokciami i włosami. Samo Colaceum ładnie nawilży naszą skórę, otoczy ją ochronnym kokonem i pozostawi naszą cerę rozświetloną i zdrową. Colaceum można też zmieszać np. z brązowym cukrem i zastosować jako peeling na usta, dłonie, stopy i inne miejsca gdzie chcemy pozbyć się zrogowaciałej skóry.

(Warto sprawdzić: https://kolagen.org/Colaceum-bogactwo-natury-p98 )

Niestety należy pamiętać, ze duże skupiska ludzi mogą również być miejscem występowania pewnych patologii. Przed wejściem do wybranej sauny należy zostawić swoje rzeczy na zewnątrz. Czasami zdarza się, że po wyjściu nasz ulubiony peeling do ciała rozpłynął się w powietrzu. Nie są to częste przypadki jednak należy mieć je na uwadze.

Pierwsze saunowanie.

Sauna to miejsce wypoczynku i relaksu, ważne jest żeby z niego korzystać w pełni i z jak najkorzystniej a zarazem nie przeszkadzać innym miłośnikom saunowania. Zanim wybierzemy się na saunę warto zapoznać się z kanonem kultury saunowania jak również sprawdzić czy w obiekcie, który wybierzemy, wymaga się bezwzględnego stosowania do zasad poprawnego saunowania.

Aby łatwiej odnaleźć się w nowym dla nas środowisku sauny należy poznać ogólnie przyjęte zasad dotyczących zachowania się na saunie i poprawnego saunowania.

Wiele miejsc rygorystycznie przestrzega zasad prawidłowego saunowania, inne są bardziej elastyczne w tym temacie. Zazwyczaj zasadnicza różnica polega na przyzwoleniu lub całkowitego zakazu wchodzenie na strefę saunarium w kostiumie kąpielowym.

Kultura saunowania.

Kultura saunowania jest częścią zasad poprawnego saunowania, skupiających się bardziej na współsaunujących i korzystania z samego obiektu. To zbiór pewnych pożądanych zachowań i zasad we wspólnym korzystaniu z saunarium. Należy korzystać z sauny jak ze wspólnego dobra oraz szanować prawo innych do wypoczynku. Do tych niepisanych zasad należy:

 • Higiena - przed wejściem na strefę saunę zawsze należy wziąć dokładny prysznic z użyciem środków myjących. Prysznice powtarzamy przed wejściem i po każdym wyjściu z sauny.

 • Biżuteria - przed wejściem na strefę sauny należy zdjąć wszelką biżuterię i ozdoby.

 • Co najmniej dwa ręczniki - nawet gdy mamy na sobie ręcznik, którego nie mamy zamiaru zdejmować, należy mieć jeszcze jeden ręcznik, do podłożenia pod stopy oraz do rozłożenia na leżaku znajdującym się w strefie relaksu. Każda część ciała powinna znajdować się na ręczniku. Zasada ta dotyczy saun suchych wyłożonych drewnem, lub też kamieniem bez możliwości spłukania siedziska. Do łaźni parowej wchodzimy nago.

 • Zachowanie ciszy - na saunę możemy wybrać się indywidualnie i w grupach. Ważne jest żeby uszanować prawo innych osób do relaksu. Wiąże się to z zachowaniem bezwzględnej ciszy w trakcie korzystania z sauny.

 • Łaźnia parowa - korzystając z łaźni parowych należy przed i po korzystaniu opłukać siedzisko przy pomocy wężów z wodą. Zanim zwiększymy ilość pary w łaźni należy się upewnić czy inni współsaunujący na to się zgadzają.

 • Klapki - do sauny wchodzimy bez obuwia, które należy zostawić przy drzwiach do sauny, w taki sposób, by nie przeszkadzały innym. Dotyczy to również pozostałych rzeczy.

 • Nie polewamy kamieni na piecu wodą bez zgody innych współsaunujących i obsługi.

 • W miejscach takich jak część bufetowa czy recepcja saunarium przebywamy z zakrytymi intymnymi częściami ciała.

 • Nie korzystamy ze szklanych naczyń poza strefą bufetową.

 • Nie zajmujemy leżaków czy miejsca w saunie poprzez pozostawienia na nim ręcznika czy innych rzeczy, jeśli opuszczamy to miejsca na dłużej niż chwilka.

 • Szanujemy innych uczestników saunowania, nasze zachowanie nie powinno być krępujące dla innych, czy wprawiające innych współsaunujących w zażenowanie.

 • Szanujemy obsługę oraz dbamy o obiekt saunarium.

 • Sprzątamy po sobie.

Poprawne saunowanie.

Zasady poprawnego saunowania pomogą nam osiągnąć maksimum korzyści z dobrodziejstw sauny. Warto również zapoznać się z regulaminem obiektu, z którego usług mamy zamiar korzystać.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących poprawnego saunowania:

 • Powinno korzystać się z kąpieli saunowych bez pośpiechu, minimum raz w tygodniu. Minimalnie powinno przeznaczyć się na to 1,5 godziny. Optymalny czas przeznaczony na saunowanie to około 2 godzin.

 • Kąpiel saunowa składa się z trzech następujących faz:

  • Kąpiel w saunie - nagrzanie ciała.

  • Prysznic, basen, grota lodowa - schłodzenie ciała.

  • Odpoczynek

  Zaleca się powtórzenie wszystkich faz w takiej kolejności co najmniej dwa razy, a najlepiej trzykrotnie.

 • Dla lepszego samopoczucia przed korzystaniem z saunarium powinniśmy unikać obfitych posiłków do dwóch godzin przed.

 • Przed wejściem do sauny powinniśmy całe ciało dokładnie umyć i dokładnie wytrzeć do sucha. Powinniśmy też ogrzać nasze stopy w gorącej wodzie jeśli są zimne.

Jak korzystać z sauny i łaźni?

Korzystanie z sauny

Sauna sucha.

W pomieszczeniu sauny suche, która wyłożona jest specjalnym rodzajem drewna, znajdują się długie ławy podzielone na trzy poziomy. Można na nich usiąść lub położyć się. Warto pamiętać, że ciepło idzie do góry, więc warto na początek zacząć od niżej położonej ławy. Ważne też, żeby całe nasze ciało mające kontakt z drewnem sauny, łącznie ze stopami, znajdowało się na ręczniku. Dobrze jest wyeksponować jak największą powierzchnię naszego ciała na działanie temperatury i wilgoci.

Na saunie nie powinniśmy przebywać dłużej niż 15 minut. Często w pomieszczeniu sauny znajdują się zegary lub klepsydry, które pomogą nam zapanować lepiej nad czasem spędzonym na saunie.

Łaźnia parowa.

Do łaźni wchodzimy całkowicie rozebrani, bez ręcznika. Łaźnie nie są wykładane drewnem lecz ze względu na wysoką wilgotność stosuje się w nich kafelki bądź kamień. Przed zajęciem miejsca należy opłukać siedzisko za pomocą węża z wodą. Czynność tę powtarzamy również przed wyjściem z łaźni.

W łaźni znajduje się czujnik temperatury, który należy polać wodą w celu zwiększenia ilości pary w pomieszczeniu. Jednak wcześniej należy się upewnić czy inni współsaunujący na to się zgadzają.

Schładzanie ciała.

Po wyjściu z pomieszczenia sauny czy łaźni powinno się wziąć ciepły prysznic, w celu opłukania ciała z potu. Następnie powinniśmy przystąpić do schłodzenia naszego ciała za pomocą z zimnego prysznicu. Pamiętajmy żeby zacząć schładzanie od partii ciała najbardziej oddalonych od serca, kończąc na karku i głowie. Po prysznicu możemy udać się do basenu z zimną wodą lub groty lodowej, o ile takie obiekty są dostępne w wybranym saunarium, żeby dokładnie schłodzić ciało.

Odpoczynek i relaks.

Po schłodzeniu ciała możemy wypocząć i uzupełnić płyny w strefie relaksu. Nie powinno to trwać krócej niż pobyt w saunie. Po ostatnim cyklu kąpieli saunowej warto przedłużyć czas przeznaczony na odpoczynek. Warto wtedy zaaplikować swojej skórze wartościowe substancje pielęgnacyjne, dobrane do jej potrzeb. Działanie wysokiej temperatury i pozbycie się martwego naskórka sprawia, że skóra wręcz chłonie wszelkie substancje, które w nią delikatnie wmasowujemy.

Według zasady koreańskiej pielęgnacji skóry twarzy warto zacząć od kosmetyku, który ma lżejszą konsystencję (prawdziwy hit: Kolagen Naturalny). Następnie należy nałożyć na twarz kosmetyk o bardziej skondensowanej formie, by “docisnąć” głębiej ten lżejszy. Po wklepaniu w skórę kosmetyku warto zastosować olejki i wykonać masaż twarzy (niezastąpione Colaceum!).

Pamiętajmy również o pozostałych partiach naszego ciała. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie całej skóry jak również włosów i paznokci. Warto poświęcić dodatkową chwilę i wmasować ulubione balsamy w naszą skórę (ziołowe i naturalne Herbaceum, wielozadaniowy Kolagen Naturalny Silver). Niektóre obiekty oferują masaże wykonywane odpłatnie przez masażystów, warto zainteresować się ofertą wybranego saunarium.

Kosmetyki do sauny

Sauna jest idealnym połączeniem miejsca prozdrowotnego oraz swoistego azylu, gdzie możemy zatopić się w swoich myślach, zrelaksować i nabrać dystansu. Przekraczając próg saunarium, na chwilę przenosimy się w zupełnie inną część świata. Błądząc po jego zakamarkach i odkrywając kolejne pomieszczenia możemy przenieść się do egzotycznej Azji, lub znaleźć się w drewnianej chatce w niedostępnych górach. Dzięki temu możemy na chwilę oderwać się od codzienności.

Wiele saunariów organizuje seanse saunowe, które odbywają się z saunamistrzami. Seanse saunowe polegają nie tylko na odpowiednim nagrzaniu i rozprowadzeniu pary przez saunamistrza. Jest to często cały misterny spektakl. Saunamistrz przygotowuje specjalne, aromatyczne i prozdrowotne mieszanki do rozprowadzania po pomieszczeniu sauny wraz z parą. Używa różnych atrybutów w postaci wachlarzy, ręczników itp. do wprowadzeniu ciepłego powietrza w ruch. Często takim seansom towarzyszy muzyka, odpowiednie operowanie światłem, przebranie, scenografia. Dzięki tym wszystkim zabiegom rytuał saunowy staje się mistycznym, bogatym przeżyciem dla ciałą, naszych zmysłów i ducha.

Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji spędzić czasu na saunarium i mamy wątpliwości czy to miejsce dla nas, warto dać saunowaniu szansę.