Fakty i mity o kolagenie

 

Kolagen to wyjątkowe białko, wokół którego narosło wiele mitów. Czy substancja ta jest cudownym eliksirem młodości? Zdradzamy fakty i obalamy mity dotyczące kolagenu.

Co to jest kolagen?

Kolagen jest głównym białkiem w tkankach naszego ciała. Stanowi około 25-35% całkowitej masy białka u ssaków. Znajduje się w kościach, ścięgnach, chrząstkach, włosach, paznokciach i skórze. Jest wytrzymały na rozciąganie, dlatego ogranicza deformację tkanek i zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Spełnia mnóstwo ważnych funkcji w ciele - od utrzymania jędrnej, młodej i sprężystej skóry po ochronę narządów wewnętrznych oraz poprawę odporności organizmu.

Tak wygląda skompresowana maseczka do twarzy przed użyciem

Mit nr 1: Nie musimy suplementować kolagenu, bo nasze ciało samodzielnie go wytwarza.

To prawda, ale nie do końca. Nasze ciało rzeczywiście produkuje kolagen. Produkcja i degradacja kolagenu równoważą się kiedy stary kolagen zastępowany jest nowym. Jednak gdzieś w okolicach 25 roku życia produkcja kolagenu w ludzkim organizmie spada. Ponadto istnieje wiele czynników środowiskowych, które przyspieszają procesy degradacji kolagenu. Wyliczyć wśród nich można stres, palenie tytoniu, spożywanie przetworzonej żywności, ekspozycję na zanieczyszczenia, toksyny i chemikalia oraz promieniowanie UV. Czynniki te dodatkowo zmniejszają ilość kolagenu w organizmie niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Kiedy skóra zaczyna tracić kolagen, szybciej się starzeje, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Utrata kolagenu w kościach może objawić się osteoporozą i poważniejszymi schorzeniami. Dobra wiadomość jest taka, że można uzupełniać kolagen w organizmie, dzięki czemu pobudzimy go do aktywizacji. Jednym z najlepszych suplementów kolagenowych są te zawierające kolagen morski pozyskiwany z łusek lub skór rybich. Taki właśnie kolagen znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Mit nr 2: Suplementy kolagenowe nie działają, ponieważ organizm nie może ich wchłonąć.

To tylko częściowa prawda. Choć nie ulega wątpliwości, że kolagen jako białko hydrolizowane jest wchłaniany przez enzymy jelitowe przed dostaniem się do układu krążenia, przez co nie jest wchłaniany przez organizm. Jednak jeśli wybierzesz wysokiej jakości kolagen Colvita, to bez problemu wchłonie się on do Twojego organizmu. Otóż kolagen Colvita jest w 100% anabolizujący. Czyli mówiąc prościej, nie zostanie przetworzony na energię ani wydalony. Kolagen Colway charakteryzuje się wysokim poziomem wchłanialności. Innowacyjny kolagen rybi w tabletkach wchłaniany jest do organizmu bezpośrednio w jelitach. Warto podkreślić, że jest bezpieczny dla organizmu. Ponadto przeprowadzone badania dowodzą, że kolagen morski gromadzi się w chrząstce, w skórze właściwej i innych organach, gdzie jest biodostępny do wchłaniania się lub dalszych procesów metabolicznych.

Mit nr 3: Kolagen znajduje się tylko w naszej skórze.

Nie jest to prawda, bo choć ludzki naskórek składa się głównie z kolagenu, to białko to można znaleźć również w całym naszym ciele - w skórze, włosach, ścięgnach, chrząstkach i stawach. Jest to substancja, która odpowiada za stabilność, strukturę i elastyczność innych tkanek i składa się z 20 różnych aminokwasów.

Mit nr 4: Kolagen to podstawa młodej i pięknej skóry.

Prawda! Faktem jest, że chcemy zachować młodość na dłużej. Jednak po 25 roku życia znacznie zmniejsza się produkcja kolagenu w naszym organizmie. W efekcie powoduje to przesuszenie skóry, powstawanie zmarszczek i przyspieszenie procesów starzenia. W związku z tym po ukończeniu 20 roku życia powinniśmy dostarczać organizmowi kolagen od wewnątrz i od zewnątrz. Stosowanie suplementów kolagenowych oraz kosmetyków kolagenowych do pielęgnacji skóry i włosów sprawi, że pobudzimy wytwarzanie tego cennego białka w organizmie, a dodatkowo pozytywnie wpłyniemy na kondycję skóry, paznokci i włosów.

Krok 1 przygotowania maseczki do twarzy z kolagenem naturalnym

Mit nr 5: Wszystkie rodzaje kolagenu są takie same.

Nie jest to prawda. Bo istnieje ponad 20 rodzajów kolagenu, z czego 8 z nich jeszcze nie zostało odpowiednio przebadanych pod kątem wpływu na nasz organizm. Natomiast w kosmetykach i suplementach istnieje również inny podział kolagenu w zależności od źródła pochodzenia - kolagen rybi, kolagen kurzy, kolagen wołowy lub kolagen cielęcy. Sięgaj po wysokiej jakości kolagen rybi opatentowany przez Polaków, który znajdziesz w kosmetykach kolagenowych i suplementach z kolagenem Colway.

Mit nr 6: Hydrolizowany kolagen przewyższa inne rodzaje kolagenu.

Fakt, kolagen składa się z dużych i trudno wchłanialnych cząsteczek. W związku z tym lepiej wybrać łatwiej przyswajalną formę kolagenu, jaką jest kolagen hydrolizowany o mniejszych cząsteczkach, a co za tym idzie, jest łatwiej wchłaniany przez komórki jelitowe.

Mit nr 7: Kolagen wspiera jedynie kondycję skóry.

To nie do końca prawda. Bo kolagen to białko, które znajduje się prawie we wszystkich ludzkich tkankach. Jego uzupełnianie pomaga nie tylko w nawilżaniu i poprawie elastyczności skóry, ale również korzystnie wpływa na chrząstki i stawy. Zmniejsza sztywność i ból, poprawia ruchomość stawów.

Mit nr 8: Kosmetyki z kolagenem odmładzają skórę, ale nie zwiększają produkcji kolagenu w organizmie.

Prawda. Stosowanie preparatów kolagenowych do pielęgnacji skóry i włosów pomaga im odzyskać młodość, jędrność i elastyczność. Wzmacnia, pielęgnuje i poprawia nawilżenie oraz kondycję, ale pobudza produkcji kolagenu w skórze. Aby tak było, powinniśmy dostarczać organizmowi kolagen od środka w postaci suplementów kolagenowych.

 

Reasumując, jak widać nie wszystko, co słyszymy o kolagenie, jest prawdą. Nie warto ślepo wierzyć w to, co bez zastanowienia powtarzają inni. Dlatego, jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas, a my chętnie odpowiemy na wszelkie kwestie dotyczące kolagenu i jego właściwości oraz zastosowania w diecie i kosmetykach.